ORGANIZACJA KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczone zostały informacje na temat organizacji kształcenia specjalnego oraz dowozu/ zwrotu kosztów przewozu dzieci niepełnosprawnych w mieście Katowice.

Wszelkie informacje oraz wnioski do pobrania znajdują się na stronie internetowej Miasta https://www.katowice.eu/ w zakładkach:

1) Kształcenie specjalne

2) Dowóz uczniów

Wnioski można składać:

- pocztą,

- osobiście, w punkcie podawczym Biura Obsługi Mieszkańców (pok. 008- parter) przy ul. Rynek 1,

- poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP

3) Wnioski o skierowanie do kształcenia specjalnego należy składać wraz z kopią aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Wnioski składane bez orzeczenia, ze starym orzeczeniem lub złożone w trakcie uzyskiwania orzeczenia w poradni, nie będą rozpatrywane do czasu uzupełnienia dokumentów. Wcześniejsze złożenie wniosku bez kompletu dokumentów nie zapewni w żaden sposób "rezerwacji" miejsca w placówce.

4) Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Katowice w sprawie określenia zasad organizacji kształcenia, dowozu z miejsca zamieszkania do placówek oświatowych oraz zwrotu kosztów przewozu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich rodziców w mieście Katowice  wnioski o skierowanie do kształcenia specjalnego w kolejnym roku szkolny  należy składać do dnia 31 marca. Wnioski złożone do tego terminu, będą rozpatrywane podczas corocznych konsultacji w zakresie optymalnego zakwalifikowania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych do poszczególnych placówek oświatowych, które odbędą się nie później niż do dnia 10 kwietnia. Niniejsze terminy są podane do publicznej wiadomości i funkcjonują od 2020 roku.

Wnioski złożone po 31 marca, będą rozpatrywane na bieżąco, a skierowania do preferowanych placówek będą wydawane do czasu wyczerpania miejsc. W przypadku braku dostępności miejsc w wybranej przez rodzica szkole/ przedszkolu, dzieci kierowane będą do najbliższej możliwej placówki, w której dziecko będzie mogło zrealizować zalecenia wynikające z orzeczenia.

5) Rodzice dzieci zamieszkujących poza terenem miasta Katowice, ubiegających się o miejsce w katowickich placówkach, składają wniosek o skierowanie do prezydenta/ starosty/ burmistrza właściwych ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

6) Dowóz dzieci do publicznych przedszkoli/ zwrot kosztów przejazdu przysługuje od 5 roku życia, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe. Dowóz dzieci młodszych jest możliwy wyłącznie na zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju do najbliższej placówki realizującej takie zajęcia.

7) Dowóz dzieci do publicznych szkół podstawowych przysługuje wszystkim dzieciom posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

8) Dowóz dzieci i młodzieży do publicznych szkół ponadpodstawowych przysługuje wyłącznie dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym ruchowo w tym z afazją, niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

===================================================================================================